Religia

Różnorodność religijna

Około 95 % wierzącej części społeczeństwa w Polsce należy do Kościóła Katolickiego. Cechą charakterystyczną polskiej religijności jest przywiązanie do tradycyjnych praktyk i obrzędów chrześcijańskich takich jak: procesje liturgiczne czy pielgrzymki do miejsc świętych. Dlatego też, gdy w prasie czytamy o „Najsłynniejszych miejscach kultu religijnego na świecie”, znajdziemy zdjecia i opisy Betlejem, Fatimy czy Asyżu. Redaktor tego artykułu raczej nie zastanowił się i najprawdopodobniej nigdy nie słyszał nic na temat  różnordności religijnej, gdyż wszstkie te miejsce są owszem kultem religijnym, ale tylko dla wierzących katolików. Miejsca przykładowo takie jak Mekka, Medina czy Tybet nie znalazły się na jego liście. Tym bardziej dziwi ten fakt, kiedy spojrzymy na liczbę wyznań i kościołów na świecie.  W Polsce obecnie funkcjonuje sto trzydzieści osiem oficjalnie zarejestrowanych Kościołów i związków wyznaniowych.

Kiedy w Polsce mówi się o zarządzaniu różnorodnością aspekt różnorodności religijnej nie należy do tych wymieniacnych w pierwszej kolejności. Rozmaitość wyznań wsród pracowników oznacza różnorodność dla całego przedsiębiorstwa. Diversity Management w przedsiębiorstwie może wspomóc przy zrozumienieniu zróżnicowań wartości, reguł i przykazów religijnych wszystkim pracownikom. Wiedza na temat różnych religii i związanych z nią rytuałów i świąt okazuje się często pomocna przy ustaleniau odpowiednich terminów z klientami czy partnerami biznesowymi. Wiele przedsiębiorst posługuje się kalenarzem międzykulturowym, w którym zapisane są najważniejsze święta religijne. W ten sposób można uniknąć problemów przy ustaleniu zmian, wyjazdów służbowych czy urlopów.

Innym przykładem zarządzania różnorodnością religijną jest przykładowo stworzenie miejsca na modlitwę, czy przedłużenie czasu otwarcia stołówki w czasie Ramadamu dla wierzących i poszczących Muzułmanów.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s