Pochodzenie etniczne i narodowość

Fokus Cultural Diversity Management kładziony jest na zarządzanie różnorodnością kulturową ze względu na pochodzenie etniczne i naordowość pracowników w przedsiębiorstwie. Ten obszar diversity coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, chociażby poprzez proces globalizacji. Migracje ludności prowadzą do powstawania wielokulturowego i wieloetnicznego społeczeństwa, dlatego tak ważne jest aby pracodawcy nauczyli się rozpoznawać i efektywnie korzystać z potencjałów tkwiących w różnorodności kulturowej. Niewiele przedsiębiorstw może powiedzieć, że jego klienci, pracownicy czy lifernaci pochodzą z jedengo kraju, czy jedenej kultury. W Polsce liczba migrantów jest w porównaniu z innymi krajami UE (Holandia, Niemcy, Włłochy) nadal niska, jednak z roku na rok systematycznie zwiększa się procent osób decydujących się przyjechać do Polski zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych.

Przedsiębiorstwa działające na internacjonalnym rynku, które wprowadziły  jako element w strategii zarządzanie różnorodnością kulturową, stawiają sobie za cel rozwijanie kompetencji międzykulturowych pracowników, dzięki którym będą oni mogli z powodzeniem zarządzać sytuacjami międzykulturowymi.

Wiedza na temat różnic w sposobie pracy i podejmowniu decyzji, obchodzeniu się z czasem, konfliktami lub hierachią oraz sposób współpracy w zespole może okazać się ogromnym potencjałem i tym samym przyczynić się do większego sukcesu przedsiębiorstwa.

Do przeprowadzenia i pracy w międzynarodwym projekcie  potrzebna jest  oprócz obszernej wiedzy również kompetencja międzykulturowa, tzn. umiejętność efektywnego funkcjonowania w środowisku wielo- czy międzykulturowym.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s