Trzeci sektor

 Przedszkole międzykulturowe

Jedenaście lat temu podczas wspólnych rozmów rodziców, pracowników i kierownictwa, powstał pomysł skupienia pracy przedszkola na tematyce międzykulturowej. Celem było stworzenie pozytywnej atmosfery pełnej tolerancji, wspołpracy i wzajemego zrozumienia zarówno między pracownikami, jak również dziećmi i ich rodzicami, pochodzącymi z różnych kultur. Propagowanie różnorodności kulturowej nie jest ograniczone wyłącznie do polityki personalnej przedszkola, lecz stało się częścią codziennej pracy z dziećmi i ich rodzicami.

Sześcioro z dziesięciu pracowników placówki jest imigrantami, pochodzą z czterech różnych krajów i przynależą do różnych religii. W przedszkolu obchodzone są różne święta: od muzułmańskiego święta Ramadan, żydowskiej Chanuki, rosyjskiego prawosławnego Bożego Narodzenia po chrześcijańską Wielkanoc.  Kierownictwo przedszkola wspiera swoich pracowników w ich międzykulturowej pracy, a pracownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Przykładowo przez:
• specjalne programy językowe w przedszkolu
• wspólne projekty z gminą pt.: „Żyć razem”
• udział w rundach dyskusyjnych, zajmujących się potencjałami i ryzykiem jakie niesie ze sobą międzykulturowość
• organizację szkoleń dla innych przedszkoli.

Również dla rodziców powstało wiele ofert, które skupiają się na tematyce różnorodności kultur. Organizowane są międzykulturowe kursy gotowania i szycia, imprezy taneczne przy muzyce z całego świata oraz grupy dyskusyjne.

Poza tym przedszkole zaangażowane jest w liczne projekty powiązane z tematyką międzykulturową:
• patronat nad przedszkolami w Tanzanii
• współpraca z Forum Migracji w Lubece
• regularne wymiany i spotkania z różnymi grupami religijnymi (Muzułmanie, Żydzi, Rosyjski Kościół Prawosławny)
• oraz współpraca ze szkołami i ośrodkami doradczymi zajmującymi się sprawami rodzinnymi i wychowawczymi.

Wyniki pracy przedszkola stały się inspiracją do odkrywanie innych kultur nie tylko dla pracowników, dzieci i rodziców, lecz także dla innych organizacji. Mimo tego sukcesu koncept przedszkola”Różnorodność kulturowa na żywo” jest regularnie udoskonalany i uzupełniany. Pracownicy placówki i zaangażowani rodzice spotykają się na cotygodniowych mitingach, aby zbierać dalsze pomysły.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s