Historia Diversity Managment

Koncepcja Diversity Management (Managing Diversity) czyli zarządzania różnorodnością sięga lat 60 XX wieku i rozpoczęła się protestami i ruchami kontestatorskimi w USA, zanim została wprowadzana jako całościowa koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem. Swoją drogę do Europy znalazła dopiero pod koniec lat 90-tych.

Zarządzanie różnorodnością jest wieloaspektowe. Oznacza wiecej niż tylko integracja pewnych grup społecznych. W praktyce zarządzania różnorodnością, przedsiębiorstwa i organizacje skupiają sie na takich aspektach jak pochodzenie etniczne, narodowość, wiek, płeć, wyznanie czy orientacja seksualna, jak również na aktywnym i strategicznym zarządzaniu tymi aspektami.

Indywidualność i różnorodność wsród pracowników, klientów czy dostawców powinna być nie tylko tolerowana w myśl zasady „jakoś to ścierpimy i sobie z TYM poradzimy”, lecz przede wszystkim rozpoznana,  doceniona, szczególnie wspierana i rozwijana poprzez odpowiednią kulturę i struktury organizacji bądź przedsiębiorstwa.

Diversity Management to więcej niż integracja danych grup w przedsiębiorstwie w ramach ustawy o niedyskryminacji. Promocja kobiet, Gender Mainstreaming, rozwój kompetencji międzykulturowych, wspieranie osób niepełnosprawnych lub inne działania przeciwko dyskryminacji zintegrowane są w jednym kocepcie: Różnorodność i odmienność są rozumiane i widziane jako szansa, a nie problem. Celem Diversity Managmentu nie jest wyłącznie dążenie do widocznej różnorodności współpracowników, co więcej ważne jest rozpoznanie i skorzystanie ze zróżnicownych stylów pracy i życia, umiejętności i kompetencji jako wartości dodatniej dla całego przedsiębiorstwa.

Cele Diversity Management:

  • Korzystanie z różnorodności
  • Sprzyjająca atmosfera w całym przedsiębiorstwie
  • Unikanie dyskryminacji mniejszości
  • Równość szans
  • Wzrost szans na sukces przedsiębiorstwa
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s